ברוכים הבאים לויקי מילון שלנו, המכסה מאות מושגים מעולם הלמידה הארגונית. תודתנו החמה לכל מי שתרם ערך או הסבר ובפרט לתלמידי המרכז ללימודים אקדמיים ולדר' גילה קורץ על כתיבה מעמיקה של עשרות מושגים.
ערוך מאת פירוש       ערך
לי חאיק ומיכל סיון - המרכז ללימודים אקדמיים Open Educational Resources - הם חומרי למידה והוראה הזמינים באינטרנט באופן חופשי לכל אחד שמעוניין להשתמש בהם בין אם זה מרצה, סטודנט או לומד עצמאי. חומרי הלמידה הפתוחים כוללים קורסים, מודולים של למידה, תוכניות לימודים, הרצאות, משימות לבית, בחנים, פעילות מעבדתית, משחקים, סימולציות וכל חומר או כלי אחר המאפשר גישה לידע.
היוזמה הזו, הידועה בשם תנועת חומרי הלמידה הפתוחים, החלה כאשר קרן פילנתרופית בשם William and Flora Hewlett Foundation הציבה לה כמטרה ליצור שיוויון ביכולת ההגעה לידע ולתכנים באיכות גבוהה. השקפת עולמם של אנשי הקרן היא שידע הינו סחורה ציבורית וכי האינטרנט מספק הזמנויות יוצאות דופן לכולם כדי לחלוק, להשתמש ולאחזר מידע. ב-2002, הצטרף ארגון אונסק"ו למגמה ואימץ את המונח "חומרי למידה פתוחים". הארגון ראה ביוזמה זו פוטנציאל עצום לפתיחת שערי ההשכלה הגבוהה לציבור הרחב, בפרט במדינות המתפתחות.
האוניברסיטה הראשונה שהצטרפה לתנועה היא אוניברסיטת מסצ'וסטס (MIT) שבארצות הברית ששמה לה כמטרה להגדיר מחדש את תפקיד המוסד בעידן הדיגיטאלי. ב-2002, הם הקימו את פרויקט הקורסים הפתוחים במימונה של קרן Hewlett. מטרת הפרויקט היתה לאפשר גישה פתוחה לחומרי למידה ברמה האקדמית ללא הכרה והענקת תארים. היוזמה של אוניברסיטת MIT נתנה השראה למכללות אחרות בארה"ב ובחו"ל להצטרף לתנועה ולתרום את חומרי הלמידה שלהם.
כיום, מגמת חומרי הלמידה הפתוחים נחשבת לתנועה עולמית וחברות בה מוסדות אקדמיים המספקים גישות למגוון רחב של קורסים וחומרי למידה ללא תשלום לכלל הציבור. 

מקורות

Atkins, D.E, Brown, J.E & Hammond, A.L (2007). A Review of the Open Educational Resources (OER) Movement: Achievement, Challenges and New Opporunities. Report to the William and Flora Fundation. Retrieved December 4, 2010
http://www.hewlett.org/uploads/files/ReviewoftheOERMovement.pdf.

Brown, J.S. & Adler, R.P (2008). Minds on fire. Open education, the long tail, and the learning 2.0. Educause Review, 43, 16-32. Retrieved December 4, 2010
http://www.educause.edu/EDUCAUSE+Review/EDUCAUSEReviewMagazineVolume43/MindsonFireOpenEducationtheLon/162420

Hylen, J (2007). Open Educational Resources: Opportunities and Challenges. Paris: OECD/CER. Retrieved December 4, 2010
http://www.oecd.org/dataoecd/5/47/37351085.pdf

 open educational resources. The free encyclopedia. Retrieved December 4, 2010
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_educational_resources
OER
אדוה אלמוג

..On Job Training הכשרה תוך כדי עבודה הינה שיטת לימוד, אימון והסמכה בתחום מסוים, תוך  כדי העבודה בו, לעתים קרובות בצורה של חפיפה עם עובד אחר                  

OJT