ברוכים הבאים לויקי מילון שלנו, המכסה מאות מושגים מעולם הלמידה הארגונית. תודתנו החמה לכל מי שתרם ערך או הסבר ובפרט לתלמידי המרכז ללימודים אקדמיים ולדר' גילה קורץ על כתיבה מעמיקה של עשרות מושגים.
ערוך מאת פירוש       ערך
יודפת עובד בארגון בעל יכולות יוצאות דופן. הטאלנט מסומן על ידי ההנהלה כמי שעזיבתו תגרום נזק רב לארגון ולכן הארגון עושה תהליכי שימור לגבי עובדים אלה. כמו כן קיימות כיום חברות לאיתור טאלנטים ארגוניים ונסיון להעבירם לארגונים אחרים. טאלנט
נעמי פורת - המרכז ללימודים אקדמיים

השימוש במושג " טכנולוגיה מסייעת " נעשה בהקשר רחב לכלל מוצרים ועזרים אשר תוכננו והותאמו במטרה לקדם, לשפר ולאפשר יכולות תפקוד לאנשים עם צרכים מיוחדים.
הטכנולוגיה המסייעת, הינה תוכנה או חומרה המאפשרת לאדם עם מוגבלות כלשהי "לעקוף" את המוגבלות, ולהתנהל למרות המוגבלות. היא מסייעת בחיי השגרה בתחומים כגון תקשורת, שימושי מחשב, משק בית והתנהלות בתוך ומחוץ מסגרת הבתית ועוד.
קיים מגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים להגדלה ושיפור התפקוד, בהתאם ליכולותיו ומגבלותיו של המשתמש. המחשב מהווה אחד האמצעים ולו מקום מכובד בהעצמת יכולותיהם ומיומנויותיהם של ילדים ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. בעזרת המחשב והעזרים הנלווים לו ניתן לא רק לעקוף את הקושי הנובע מהלקות, אלא גם להתקדם תוך כדי שימוש ביכולות החזקות הקיימות אצל המשתמש בעל המוגבלות.
כדי שאדם עם מוגבלות יוכל להתנהל באופן עצמאי בעולם הוירטואלי ויוכל להשתמש במחשב ולגלוש באינטרנט, חייבים להתקיים שני תנאים:
 עזרים – התקני מחשב מיוחדים המותאמים באופן ספציפי
לצרכיהם של משתמשים בעלי מגבלה אחת או מספר מגבלות כגון, עכברים ומקלדות מיוחדים, תוכנות מקריאות מסך וכד'.
 סביבה נגישה – מערכות הפעלה, תוכנות ואתרי האינטרנט הבנויים באופן שיתאים לצרכים המיוחדים.

קיומה והתקדמותה של הטכנולוגיה המסייעת הם אלה המאפשרים לציבור רחב יותר עצמאות, הצלחה והגשמת יכולות תוך השגת יעדים ברכישת השכלה, עבודה ותקשורת בין אישית.
הטכנולוגיה המסייעת מאפשרת:
1. תמיכה בתהליך רכישת האוריינות ובמימוש הפוטנציאל של בני האוכלוסיות המיוחדות.
2. פיצוי ותחליף ליכולות חסרות.
3. סיוע בתהליכי למידה.
 


מקורות:
אתר מיקרוסופט, אוחזר ב 20 לנובמבר 2010: http://www.microsoft.com/israel/enable/at/default.mspx

אתר נגישות ישראל, אוחזר ב 20 לנובמבר 2010:
http://clickit3.ort.org.il/apps/ww/page.aspx?ws=054e58f6-bf0b-41d3-ad7d-c1362d4d902c&page=20aabfea-9c64-4712-ae10-fd645378cfed&fol=cd9862d4-dbac-4883-8d06-38650e4a1a70
חצרוני, א' (2004). אוריינות וטכנולוגיה סיועית לילדים בעלי צרכים מיוחדים. סקריפט – אוריינות:חקר, עיון ומעש, גליון 7-8, עמ' 195-218, תשס"ד 2004.  אוחזר ב-
20 לנובמבר 2010, מתוך: http://www.scriptil.org/upload/hezroniabstract.pdf


 

טכנולוגיה מסייעת - Assistive Technology
T.B מונח המתייחס לתכנון לימודים ובדיקת הישגים. הטקסונומיה בנויה משש רמות: 1-ידע. 2-הבנה, 3-יישום, 4-ניתוח, 5-סינתזה, 6-הערכה. "ידע", היא הרמה הנמוכה ביותר בתהליך למידה והערכה ומבוססת בעיקר על זיכרון תלמיד, ואילו הערכה היא הרמה הגבוהה ביותר. טקסונומיה - הטקסונומיה של בלום