ברוכים הבאים לויקי מילון שלנו, המכסה מאות מושגים מעולם הלמידה הארגונית. תודתנו החמה לכל מי שתרם ערך או הסבר ובפרט לתלמידי המרכז ללימודים אקדמיים ולדר' גילה קורץ על כתיבה מעמיקה של עשרות מושגים.
ערוך מאת פירוש       ערך
ramon השער למאגר המידע הגדול בעולם. הנה כאן גוגל
יודפת מתודת הדרכה שבה הלומדים שותפים במציאת הפתרון. לטכניקה זו מבנה מוגדר מאוד:
א. הצגת נתונים ע"י המדריך.
ב. הצבת הבעיה ע"י המדריך.
ג. פתרון ע"י הלומדים בעזרת רמזים של המדריך.
יתרונה של מתודה זו, שהיא מפתחת חשיבה עצמית ויכולת לפתור בעיות בעלות נתונים דומים בעתיד.
חסרונה של מתודה זו, שהיא גוזלת זמן בהכנה ובהעברה וניתן להעבירה בעיקר ללומדים ברמה גבוהה, משום שנדרשת יכולת יישום והסקת מסקנות.
מתוך http://noar.education.gov.il/main/upload/docs/shelachmad4.doc
גילוי מודרך
רחל קורדובה- המרכז ללימודים אקדמיים גישה אלטרנטיבית לפיתוח תוכנה שפותחה כמענה לבעיות רבות בעולם פיתוח תוכנה. שהעיקריות שבהן הם תוכנות לא יציבות עם תקלות ו"בגים" רבים . ובפועל לא סיפקה מענה לדרישות לקוחות. לכן, צמחה במחצית השנייה של העשור הנוכחי התפיסה האג'ילית (Agile ) לפתוח תוכנה .הפרוש המילוני של Agile הוא זריז, גמיש שמתאים את עצמו לסביבה באופן מבוקר.,שהניהול הרזה הוא אחד האבות הרוחניים של אג'ייל.

התפיסה האג'ילית, בניהול פרויקטי תוכנה, מיישמת כמה תפיסות בפיתוח תוכנה: שקיפות, מחויבות, אמון, ביטחון ולמידה. ככלל "הבעיה הקשה ביותר בפרויקטי תוכנה" היא ההתמודדות עם לקוחות שמשנים את דרישותיהם באופן תכוף . התפיסה האג'ילית באה לפתור בעיה זו ע"י שימת דגש על פיתוח תוכנה איכותית בגמישות מרבית תוך שיתוף הלקוח ומתן משוב על בסיס אינרציות קצרות מאוד (שבועות ספורים!). דגשים אלה מושגים, באמצעות עבודת צוות ומיומנויות (פעילויות) התומכות בניהול זמן יעיל. התפיסה האג'ילית מיושמת ע"י מספר מתודולוגיות פיתוח תוכנה המנחות בפועל את תהליכי פיתוח התוכנה כגון סקראם (Scrum).

סקראם משקף לצוות על בסיס יומי את מצבו של פרויקט ומדרבן אותו, תוך מתן כלים מתאימים, להשתפר, להתייעל ולהוציא מעצמו את המיטב. התפיסה האג'ילית לפיתוח תוכנה יוצרת סביבת פיתוח המבוססת על תקשורת בין כל חברי צוות הפיתוח ועל שילובם של הלקוחות של פרויקטי התוכנה בתהליך הפיתוח עצמו. סביבת פיתוח כזו מאפשרת קבלת משוב ישיר מהלקוחות ולמגוון דעות ורעיונות לבוא לידי ביטוי. התפיסה ה-Agile, באה להראות ללקוחות איך להסתכל אחרת על פרויקטי התוכנה באופן שמתאים למי שמשתמש בו. ויוצר שקיפות ושיתוף פעולה שיוצר מחויבות ,.ואם יש מחויבות יש אמון.

רשימת מקורות:

1. ארגון האג'יל העולמי אוחזר 19/7/09 http://www.agilealliance.org/

2. הבלוג של אלעד - אג'יל אוחזר ב- 10/7/09 http://blog.thescrumster.com/archives/category/agile/

3. דני (דנקו) קובץ', ממייסדי AgileSparks אוחזר ב- 10/7/09

http://www.thepeople.co.il/index.asp?categoryid=72&articleid=25306&searchparam=אג'יל

4. Technion at the Agile Software Development Methods and Extreme Programming 19/7/09Retrieved

http://edu.technion.ac.il/Courses/cs_methods/eXtremeProgramming/XP_Technion.htm

גישה אג'ילית